DIA

Wirecard

Hrvatski Telekom

Diebold Nixdorf

Facebook

AmTrust Financial Services

Borussia Dortmund

Teva Pharmaceuticals

European Metals Holdings

Hilton Hotels & Resorts

Vienna Insurance Group

Unipetrol

O2 Česká republika

Aktivity

DIA

Společnost: DIA (Distribuidora Internacional de Alimentación)
Status: Probíhající
Vstup: 2. čtvrtletí 2019
Burza: DIA:MCE

Popis:

Krupa Global Investments oznamuje svoji pozici ve španělském maloobchodním řetězci DIA (Distribuidora Internacional de Alimentación) a plně podporuje iniciativu “Make DIA Champion” společnosti L1 RETAIL, kterou vlastní Michail Friedman, jeden z nejbohatších ruských byznysmenů. Jsme přesvědčeni, že schopnost společnosti L1 RETAIL provést zásadní změny ve společnosti DIA je doložena jejími úspěchy v ruské maloobchodní skupině X5 Retail Group a také v jejím řetězci zaměřeném na zdravý životní styl, britské společnosti Holland & Barrett.

Řetězec DIA má ve Španělsku, Portugalsku, Brazílii, Argentině a Číně přes 6100 obchodů. Tržby v roce 2018 dosáhly 9,3 miliardy eur.

Wirecard

Společnost: Wirecard
Status: Probíhající
Vstup: 3/2019
Burza: WDIX:GER

Popis:

Wirecard je německá technologická firma, která se zaměřuje na zpracování elektronických plateb a vydávání vlastních kreditních karet. Firma působí především v rámci EU a v Asii. Jejich konkurencí je například společnost VISA či Mastercard. Akcie společnosti Wirecard během posledních let zažívaly raketový růst v reakci na růst tržeb společnosti meziročně v desítkách procent.

Začátkem roku 2019 informoval Financial Times o údajných účetních podvodech a podezřelých transakcích společnosti v Asii. Na základě série článků ve Financial Times vycházejících z reportu advokátní kanceláře začala Wirecard vyšetřovat singapurská policie a akcie společnosti reagovaly dramatickým poklesem. Společnost Wirecard jakákoliv obvinění odmítla. Ve stejném období dočasně zastavil německý regulátor trhu BaFin obchodování objemu krátkých pozic akcií společnosti na základě vážného podezření z plánovaného útoku tzv. šortařů, ovlivňování mediálních zpráv a manipulací s trhem (útoku tzv. šortařů čelila společnost Wirecard již v letech 2008 a 2016). Německé úřady se v návaznosti na tyto události postavily za společnost Wirecard a iniciovaly prošetření obvinění ze strany Financial Times.

Wirecard reportoval za Q1 2019 velmi dobré výsledky, kdy tržby společnosti narostly o 35 % na €566m, EBITDA narostla o 40 % na €160m a společnost tak potvrdila výhled na celý rok 2019.

Do společnosti Wirecard jsme vstoupili během uplynulých tří měsíců, tj. od 3/2019, a věříme, že bude i nadále plnit své plány pro letošní rok. Očekáváme potenciál zhodnocení investice Krupa Global Investments v řádu desítek procent.

Hrvatski Telekom

Společnost: Hrvatski Telekom
Status: Probíhající
Vstup: 1. ČTVRTLETÍ 2019
Objem: KGI je jedním z 10ti největších akcionářů

Popis:

KGI požaduje, aby vedení společnosti Hrvatski Telekom učinilo kroky vedoucí k transparentnosti finančních toků a zastavilo účelové vyvádění financí a snižování hodnoty společnosti Hrvatski Telekom. V otevřeném dopise vyzýváme management Deutsche Telekom, majoritního vlastníka Hrvatski Telekom, aby konal transparentně a řádným způsobem v zájmu všech akcionářů společnosti. V takovém případě vidíme až dvojnásobný potenciál růstu hodnoty Hrvatski Telekom.

Deutsche Telekom kladnou hotovostní pozici Hrvatski Telekom využívá jako zdroj levného financování pro své projekty s netransparentní majetkovou strukturou a ke zlepšení konsolidovaných ukazatelů zadluženosti. KGI je připravena učinit kroky k zastavení těchto nevýhodných finančních operací managementu a zastavení upřednostňování financování společnosti Deutsche Telekom namísto vyplácení dividend společnosti Hrvatski Telekom. Jde o velmi podobný model nestandardních finančních operací jako v případě české společnosti Unipetrol.

Společnosti skupiny KGI disponují významným podílem a patří mezi deset největších akcionářů společnosti Hrvatski Telekom.

Diebold Nixdorf

Společnost: Diebold Nixdorf Inc
Status: Probíhající
Vstup: 2. polovina 2018
Burza: DBD:NYQ
Objem: stovky milionů korun
Výnos: 100 %

Popis:

Krupa Global Investments dvojnásobně zhodnotila svoji investici v americké společnosti Diebold Nixdorf, která vyrábí bankomaty po celém světě.

KGI vyhodnotila investiční potenciál finančně retailové společnosti Diebold Nixdorf a v průběhu 2. poloviny loňského roku nakoupila významný akciový podíl v hodnotě stovek milionů korun. KGI se tak stala jedním z největších institucionálních akcionářů této společnosti, kdy svůj podíl drží prostřednictvím akcií a CFD.

Na základě aktivistické iniciativy KGI došlo k výměně managementu a zefektivnění řízení společnosti Diebold Nixdorf. Po realizaci efektivních kroků a změn, ke kterým KGI vyzývala management, a následnému naplnění očekávaného pozitivního vývoje hodnota akcií této společnosti vystoupala o více než 80 %. Aktuální hodnota akcie Diebold Nixdorf činí 8.5 USD a investice KGI se zhodnotila téměř dvojnásobně.

Facebook

Společnost: FACEBOOK
Status: Dokončené
Vstup: 7/2018
Výstup: 8/2018
Burza: FB:NSQ, USA
Objem: 60 mil. USD
Výnos: 100 % p.a.

Popis:

Krupa Global Investments nakoupila významnou pozici ve společnosti Facebook po prudkém pádu akcií v době, kdy 2Q 2018 výsledky naznačily zpomalení růstu počtu uživatelů a snižování marže do budoucna spojené především s náklady na GDPR a dalšími kroky, které mají ochránit data uživatelů na největší sociální síti. V posledním kvartálu byl Facebook terčem skandálu okolo agentury Cambridge Analytica, která využívala data uživatelů z Facebooku pro politické účely, což mělo taktéž jistý vliv na horší kvartální výsledky společnosti. Avšak KGI tento pokles vyhodnotila jako příležitost pro rychlé zhodnocení v průběhu pár týdnů.  Cena akcií Facebooku po propadu rychle otočila trend, jelikož sociální síť má ještě velkou perspektivu především v lepší monetizaci jejich uživatelů v regionu Asia Pacific, kdy 2/3 tržeb tvoří 1/3 uživatelů EU, USA a Kanady.

AmTrust Financial Services

Společnost: AmTrust Financial Services
Status: Probíhající
Vstup: 1. čtvrtletí 2017
Burza: AFSI:NSQ
Objem: 50 milionu EUR
Výnos: Desítky procent

Popis:

 

Krupa Global Investments úspěšně zhodnotila svoji investici do americké pojišťovny AmTrust Financial v řádu desítek procent. Při prodeji akcií v privatizaci společnosti AmTrust získala KGI částku 70 milionů dolarů.

K této investici jsme přizvali i legendu světového aktivistického investovaní, Carla Icahna. Pan Icahn se k naší aktivitě připojil a společně jsme dosáhli postupného zvýšení hodnoty akcie AmTrust.

Přesto však nepovažujeme cenu odkupu při privatizaci za férovou a podali jsme k soudu v USA žalobu na náhradu škody. Po společnosti AmTrust požadujeme částku v hodnotě vyšších desítek milionů dolarů. Na 121 stranách žaloby přesně popisujeme propojenost osob a jejich kroky vedoucí
k účelovému snížení hodnoty společnosti AmTrust. Věříme, že budeme u soudu v USA úspěšní stejně jako s naším podnětem směřovaným k Evropské komisi. Ta již potvrdila, že se tímto případem zabývá a prošetří jej.

Borussia Dortmund

Společnost: Borussia Dortmund
Status: Probíhající
Vstup: 1. čtvrtletí 2018
Burza: BVBX:GER
Objem: 9 milionu EUR

Popis:

Aktuální pozice: 1,6 milionů ks akcií

Akciový vstup do fotbalového klubu BVB je pro nás ekonomicky zajímavou příležitostí, hodnota akcií BVB je dle našeho názoru podhodnocena a vidíme zde potenciál zhodnocení. Zároveň jde ale z naší strany o strategickou investici, jelikož v rámci aktivit skupiny Arca Capital plánujeme orientovat své investiční aktivity také na Německo a německy hovořící země. Současně je naší snahou propojit s našimi stávajícími fotbalovými aktivitami, kdy dlouhodobě podporujeme mládežnický fotbal v ČR v rámci projektu Ondrášovka Cup, který je již šestý rok realizován prostřednictvím naší dceřiné společnosti Ondrášovka, výrobce minerálních vod.

Chceme se stát se významným akcionářem BVB a náš podíl plánujeme dále navyšovat. Naší ambicí je nakoupit až 10% podíl.

Teva Pharmaceuticals

Společnost: Teva Pharmaceuticals
Status: Dokončené
Vstup: 10/2017
Výstup: 12/2017
Burza: TEVA:NYQ
Objem: 10 milionu USD
Výnos: 60% p.a.

Popis:

Krupa Global investments ke konci roku 2017 se ziskem vyprodala akcie společnosti Teva Pharmaceutical Industries Limited. Pozici ve výši cca 10 mil. USD jsme drželi přibližně měsíc a půl.

Akcie Tevy se začátkem listopadu 2017 propadly na dlouhodobá minima z obavy, jak se společnost silně zadlužená akvizicí Actavisu vypořádá s tlakem na marže a propadnutím patentu na klíčový produkt Copaxone. Nově jmenovaný CEO Schultz představil v polovině prosince restrukturalizační plán, což mělo pozitivní vliv na akcie společnosti. Podle tohoto plánu však Tevu čeká snižování nákladů včetně propuštění 14 000 zaměstnanců (1/4 všech zaměstnanců společnosti) a umoření části z vysokého zadlužení, což je složitý proces se spoustou rizik, která mohou ještě negativně ovlivňovat cenu akcie. Z tohoto důvodu jsme pozici opustili, ale Tevu dále sledujeme a v případě poklesu ceny jsme připraveni do pozice opět nastoupit.

European Metals Holdings

Společnost: European Metals Holdings
Status: Probíhající
Vstup: 10/2017
Burza: EMH: LSE
Objem: 2 miliony EUR

Popis:

Krupa Global Investments je jedním z největších českých akcionářů společnosti EMH, jejíž česká dceřiná společnost Geomet provádí průzkum těžby lithia pod Cínovcem a v následujících letech zde plánuje uskutečnit jeho těžbu a zpracování. Na projektu se od počátku našeho vstupu aktivně podílíme.

Projekt významným způsobem podpoří výzkum a vývoj nejen v regionu, ale v celé ČR, a zároveň dojde k podpoře vzdělanosti a ke zvýšení zaměstnanosti příslušné kvalifikované pracovní síly.

V minulých týdnech jsme zaslali představenstvu European Metals Holdings otevřený dopis kvůli neuspokojivému vedení projektu Lithium Cínovec a požadujeme svolání valné hromady společnosti.

Jakožto jeden z největších akcionářů společnosti European Metals Holdings jsme znepokojeni nad vývojem projektu těžby lithia na Cínovci v průběhu posledních měsíců. Jakožto aktivistický investor jsme nespokojeni se způsobem vedení společnosti EMH a s přístupem jejích představitelů k českým státním orgánům a nedostatečnou komunikací směrem k akcionářům.

Hilton Hotels & Resorts

Společnost: Hilton Hotels & Resorts
Status: Dokončené
Výstup: 6/2017
Burza: HLT:NYQ
Objem: 10 millionu USD
Výnos: 60% p.a.

Popis:

Akcie společnosti Hilton jsme nakoupili po tzv. reverse stock splite, kde firma chtěla odemknout potenciál různých segmentů byznysu. Jelikož jsou všechny odvětví společnosti Hilton zdravé, je to logický krok, ktery vytvořil několik firem a tím zvýšil hodnotu firmy Hilton jakožto celku. Vznikly tři nové entity: Park Hotels & Resorts, Hilton Grand Vacations a Hilton Worlwide Holdings, kde vznikla investiční příležitost při poklesu ceny akcií, kterou jsme využili.

Vienna Insurance Group

Společnost: Vienna Insurance Group
Status: Dokončené
Vstup: 1. čtvrtletí 2016
Výstup: 4. čtvrtletí 2017
Burza: VIE:VIG
Objem: 25 mil. EUR
Výnos: 20 % p.a.

Popis:

Investice do stabilní rakouské pojišťovací skupiny působící v dynamicky se rozvíjejícím CEE regionu. Akcie společnosti byly na přelomu let 2015 a 2016 pod prodejním tlakem, protože VIG především vlivem jednorázových operací (odpis IT a goodwillu) nenaplnil očekávání na úrovni čistého zisku. Negativní vliv na společnost mělo i prostředí nízkých úrokových sazeb. Z našeho pohledu byl výrazný pokles akcií přehnanou reakcí na snížení zisku a dividendy. Společnost měla velmi silnou bilanci, byla valuačně podhodnocená a vykazovala poměrně dynamický růst na nových trzích v rámci CEE regionu, proto bylo pouze otázkou času, kdy zisk společnosti začne opět růst a zlepší se negativní sentiment ve vnímání tohoto titulu, což se v druhé polovině 2017 potvrdilo.

Unipetrol

Společnost: Unipetrol
Status: Dokončené
Vstup: 1. čtvrtletí 2016
Výstup: 4. čtvrtletí 2017
Burza: UNIPE:PRA
Objem: 8 mil. EUR
Výnos: 80 % p.a.

Popis:

Krupa Global Investments vstoupila do rafinerské společnosti Unipetrol v době, kdy trh ještě nedokázal správně ocenit její pozitivní vývoj. Akcie byly stlačeny na extrémně nízkou úroveň díky nečitelné strategii majoritního akcionáře a také vlivem havárie v areálu Záluží. Unipetrol však těžil z vysokých rafinérských a petrochemických marží a také z velmi dobré pojistky, která kryla opravu poškozené technologie i ušlý zisk. Společnost proto vykazovala rekordní zisky a navíc měla velmi silnou bilanci bez dluhu a s přebytečnou hotovostí. Opětovné zprovoznění poškozené etylenové jednotky a schválení dividendy přispělo k růstu kurzu akcií, který byl navíc korunován dobrovolnou nabídkou převzetí, kterou učinil majoritní akcionář.

O2 Česká republika

Společnost: O2 Czech Republic
Status: Dokončené
Vstup: 2. čtvrtletí 2015
Výstup: výstup: 3. čtvrtletí 2015
Burza: TELEC:PRA
Objem: 12 milionu EUR
Výnos: 70% p.a.

Popis:

Krupa Global Investments s odvážnou strategií využila příležitosti a skupovala akcie O2 v době, kdy nejistota způsobená nejasnými záměry majoritního akcionáře na rozdělení společnosti srazila hodnotu akcií O2 na historické dno. Úspěšné rozdělení společnosti spolu s návratem akcií do mezinárodního indexu MSCI se projevilo opětovným růstem ceny akcií, což nám umožnilo úspěšně exitovat z projektu

Media

28. 5. 2019 Stáhnout PDF

KGI oznamuje pozici ve španělském řetězci DIA

Krupa Global Investments (KGI) oznamuje svoji pozici ve španělském maloobchodním řetězci DIA (Distribuidora Internacional de Alimentación) a plně podporuje iniciativu “Make DIA Champion” společnosti L1 RETAIL, kterou vlastní Michail Friedman, jeden z nejbohatších ruských byznysmenů. Jsme přesvědčeni, že schopnost společnosti L1…

23. 5. 2019

KGI oznamuje investici do společnosti Wirecard

Wirecard je německá technologická firma, která se zaměřuje na zpracování elektronických plateb a vydávání vlastních kreditních karet. Firma působí především v rámci EU a v Asii. Jejich konkurencí je například společnost VISA či Mastercard. Akcie společnosti Wirecard během posledních let zažívaly raketový…

11. 3. 2019 Stáhnout PDF

KGI adresovala otevřený dopis vedení společnosti Hrvatski Telekom

Majoritní vlastník společnosti Hrvatski Telekom, společnost Deutsche Telekom, dlouhodobě uplatňuje v řízení společnosti Hrvatski Telekom nestandardní finanční operace, které vedou k účelovému snižování hodnoty společnosti a k významnému poškozování zájmů minoritních akcionářů. Společnost Krupa Global Investments (KGI) proto vyzývá v otevřeném dopise management společnosti…

1. 3. 2019 Stáhnout PDF

KGI dvojnásobně zhodnotila svoji významnou investici v Diebold Nixdorf

KGI vyhodnotila investiční potenciál finančně retailové společnosti Diebold Nixdorf a v průběhu 2. poloviny loňského roku nakoupila významný akciový podíl v hodnotě stovek milionů korun. KGI se tak stala jedním z největších institucionálních akcionářů této společnosti, kdy svůj podíl drží prostřednictvím akcií a…

27. 2. 2019 Stáhnout PDF

KGI podala k EK stížnost na společnosti Stone Point Capital a AmTrust

KGI tvrdí, že v souvislosti s privatizační transakcí společnosti AmTrust v roce 2018 došlo k porušení předpisů EU týkajících se obchodních praktik narušujících hospodářskou soutěž. Krupa Global Investments (“KGI”), dříve významný akcionář společnosti AmTrust Financial Services, Inc. (“AmTrust”), podala stížnost…

23. 1. 2019 Stáhnout PDF

KGI oznamuje významný podíl ve společnosti Nexans

Tisková zpráva

Dle KGI je francouzský výrobce kabelů podhodnocený, zaznamenal značný pokrok v plánech na obrat, a jsou před ním významné vyhlídky růstu. Společnost Krupa Global Investments (“KGI”), pražská investiční společnost spravující aktiva ve výši přibližně 1,7 milionu EUR, oznámila významný podíl…

17. 1. 2019 Stáhnout PDF

KGI požaduje transparentnost European Metals Holdings a je připravena významně zvýšit svůj podíl

Tisková zpráva

Skupina Krupa Global Investments si dovoluje reagovat na včerejší negativní vyjádření společnosti EMH k indikativní nabídce na akvizici podílu ve společnosti GEOMET, projekt Cínovec. Protože holding EMH naši indikativní nabídku odmítl, je společnost KGI ochotna vyzvat všechny akcionáře společnosti EMH k následujícím…

16. 1. 2019 Stáhnout PDF

Společnost České lithium nabídla skupině EMH odkup nebo vstup do společnosti Geomet

Tisková zpráva

Česká společnost České lithium, která je součástí investiční skupiny Krupa Global Investments Pavola Krúpy, podala skupině European Metals Holdings návrh k jednání na odkup nebo majetkový vstup do společnosti Geomet. Záměrem skupiny Krupa Global Investments (KGI) a dalších investorů je…

19. 12. 2018 Stáhnout PDF

KGI kritizuje odměny vedení společnosti Diebold Nixdorf a plán obratu

Tisková zpráva

Středoevropská investiční společnost, dříve známá jako Arca Capital, vyjadřuje znepokojení nad odměnami vedení a plánem obratu pro finanční a retailovou technologickou společnost formou otevřeného dopisu adresovaného jejímu managementu. Krupa Global Investments (“KGI”), jeden z největších institucionálních akcionářů společnosti Diebold Nixdorf,…

19. 12. 2018 Stáhnout PDF

Požadavek na informace pro vedení společnosti Diebold Nixdorf

Open Letter

Společnost Krupa Global Investments předkládá vedení společnosti Diebold Nixdorf Inc. požadavek na informace.  Žádost o informace naleznete zde.