Infrastructure and Energy Alternatives

Melinta Therapeutics

GAM Holding

DIA

Wirecard

Hrvatski Telekom

Diebold Nixdorf

Facebook

AmTrust Financial Services

Borussia Dortmund

Teva Pharmaceuticals

European Metals Holdings

Hilton Hotels & Resorts

Vienna Insurance Group

Unipetrol

O2 Česká republika

Aktivity

Infrastructure and Energy Alternatives

Společnost: Infrastructure and Energy Alternatives
Status: Probíhající
Vstup: 6/2019
Burza: IEA:NASDAQ
Objem: Portfoliová investice

Popis:

Krupa Global Investments zhodnotila svoji portfoliovou investici do americké společnosti Infrastructure and Energy Alternatives o více než 40 % a nadále drží pozici.

IEA patří k předním firmám se specializací na stavbu větrných a solárních parků především v USA. Kvůli nedávným akvizicím byla společnost pod tlakem a její akcie padly na historické minimum. Na počátku července 2019 IEA oznámila, že vyhrála dva nové kontrakty na výstavbu větrných parků v Texasu o výkonu 272MW a 242 MW, které budou poskytovat elektrickou energii pro více než 130 tisíc domácností v Texasu v okolí Dallasu. Hodnota kontraktů je USD 150m. Krupa Global Investments budovala svoji akciovou pozici v IEA v průběhu posledních týdnů.

Akcie společnosti IEA na základě uvedeného vývoje rostly o 40 %. Věříme, že firma má potenciál i kapacity vyhrát více podobných kontraktů na větrné či solární parky v USA, a akcie plánujeme i nadále držet.

Melinta Therapeutics

Společnost: Melinta Therapeutics
Status: Dokončené
Vstup: 6/2019
Výstup: 6/2019
Burza: MLNT:NSQ
Výnos: 200 %

Popis:

KGI výrazně zhodnotila jednu ze svých aktuálních investic v oblasti farmaceutického průmyslu. Využili jsme příležitosti a naše očekávání nárůstu portfoliové investice do americké farmaceutické společnosti Melinta Therapeutics se potvrdilo. KGI zhodnotila svoji investici o více než 200 %.

Melinta Therapeutics je biotech firma, která se specializuje na výrobu a vývoj nových antibiotik. Aktuálně americká instituce FDA (Food & Drug Administration) potvrdila, že se bude zaobírat dalším využitím pro existující lék Baxdela, který se momentálně využívá zejména při kožních onemocněních. Trh tuto skutečnost ohodnotil výrazným růstem hodnoty společnosti.

Farmaceutický průmysl a zdravotnictví je odvětvím, kde disponujeme výborným knowhow a zhodnocení investice ve společnosti Melinta Therapeutics potvrzuje, že umíme najít a využít zajímavé příležitosti, které trh v této oblasti nabízí. Investici jsme realizovali v průběhu června 2019.

GAM Holding

Společnost: GAM Holding
Status: Probíhající
Vstup: 1.-2. čtvrtletí 2019
Burza: GAM:SW
Objem: VYŠŠÍ DESÍTKY MILIONŮ KORUN

Popis:

Akcie společnosti GAM Holding zaznamenaly od loňského roku výrazný propad své hodnoty kvůli hrubým porušením předpisů portfoliomanažera Tima Haywooda. Fond manažer totiž investoval do nelikvidních cenných papírů. Na základě těchto událostí začali investoři vybírat peníze z fondů skupiny GAM v celkové hodnotě až 30 miliard švýcarských franků.

KGI chce řešit současnou situaci a problémy společnosti GAM k dosažení jejího dalšího pozitivního vývoje. Požadujeme, aby společnost GAM jasně definovala další strategii, zlikvidovala nevýhodné investice a zabránila dalšímu odlivu kapitálu ze společnosti. Požadujeme, aby Tim Haywood převzal odpovědnost za svoje kroky.

Krupa Global Investments vybudovala svoji pozici v GAM na přelomu 1. a 2. čtvrtletí 2019. Cílem KGI v tomto projektu je být aktivistickým investorem a dosáhnout naší aktivitou zvýšení hodnoty společnosti. Oslovujeme ostatní akcionáře společnosti GAM a naším záměrem je sdílet s nimi naši strategii a iniciovat společný postup.

Společnost GAM má pod správou více než 130mld. CHF, což odpovídá 3 bilionům CZK. Investice do GAM je pro KGI přístupem ke kapitálu na švýcarském trhu a ke švýcarským investorům.

DIA

Společnost: DIA (Distribuidora Internacional de Alimentación)
Status: Probíhající
Vstup: 2. čtvrtletí 2019
Burza: DIA:MCE

Popis:

Krupa Global Investments oznamuje svoji pozici ve španělském maloobchodním řetězci DIA (Distribuidora Internacional de Alimentación) a plně podporuje iniciativu “Make DIA Champion” společnosti L1 RETAIL, kterou vlastní Michail Friedman, jeden z nejbohatších ruských byznysmenů. Jsme přesvědčeni, že schopnost společnosti L1 RETAIL provést zásadní změny ve společnosti DIA je doložena jejími úspěchy v ruské maloobchodní skupině X5 Retail Group a také v jejím řetězci zaměřeném na zdravý životní styl, britské společnosti Holland & Barrett.

Řetězec DIA má ve Španělsku, Portugalsku, Brazílii, Argentině a Číně přes 6100 obchodů. Tržby v roce 2018 dosáhly 9,3 miliardy eur.

Wirecard

Společnost: Wirecard
Status: Probíhající
Vstup: 3/2019
Burza: WDIX:GER

Popis:

Wirecard je německá technologická firma, která se zaměřuje na zpracování elektronických plateb a vydávání vlastních kreditních karet. Firma působí především v rámci EU a v Asii. Jejich konkurencí je například společnost VISA či Mastercard. Akcie společnosti Wirecard během posledních let zažívaly raketový růst v reakci na růst tržeb společnosti meziročně v desítkách procent.

Začátkem roku 2019 informoval Financial Times o údajných účetních podvodech a podezřelých transakcích společnosti v Asii. Na základě série článků ve Financial Times vycházejících z reportu advokátní kanceláře začala Wirecard vyšetřovat singapurská policie a akcie společnosti reagovaly dramatickým poklesem. Společnost Wirecard jakákoliv obvinění odmítla. Ve stejném období dočasně zastavil německý regulátor trhu BaFin obchodování objemu krátkých pozic akcií společnosti na základě vážného podezření z plánovaného útoku tzv. šortařů, ovlivňování mediálních zpráv a manipulací s trhem (útoku tzv. šortařů čelila společnost Wirecard již v letech 2008 a 2016). Německé úřady se v návaznosti na tyto události postavily za společnost Wirecard a iniciovaly prošetření obvinění ze strany Financial Times.

Wirecard reportoval za Q1 2019 velmi dobré výsledky, kdy tržby společnosti narostly o 35 % na €566m, EBITDA narostla o 40 % na €160m a společnost tak potvrdila výhled na celý rok 2019.

Do společnosti Wirecard jsme vstoupili během uplynulých tří měsíců, tj. od 3/2019, a věříme, že bude i nadále plnit své plány pro letošní rok. Očekáváme potenciál zhodnocení investice Krupa Global Investments v řádu desítek procent.

Hrvatski Telekom

Společnost: Hrvatski Telekom
Status: Probíhající
Vstup: 1. ČTVRTLETÍ 2019
Objem: KGI je jedním z 10ti největších akcionářů

Popis:

KGI požaduje, aby vedení společnosti Hrvatski Telekom učinilo kroky vedoucí k transparentnosti finančních toků a zastavilo účelové vyvádění financí a snižování hodnoty společnosti Hrvatski Telekom. V otevřeném dopise vyzýváme management Deutsche Telekom, majoritního vlastníka Hrvatski Telekom, aby konal transparentně a řádným způsobem v zájmu všech akcionářů společnosti. V takovém případě vidíme až dvojnásobný potenciál růstu hodnoty Hrvatski Telekom.

Deutsche Telekom kladnou hotovostní pozici Hrvatski Telekom využívá jako zdroj levného financování pro své projekty s netransparentní majetkovou strukturou a ke zlepšení konsolidovaných ukazatelů zadluženosti. KGI je připravena učinit kroky k zastavení těchto nevýhodných finančních operací managementu a zastavení upřednostňování financování společnosti Deutsche Telekom namísto vyplácení dividend společnosti Hrvatski Telekom. Jde o velmi podobný model nestandardních finančních operací jako v případě české společnosti Unipetrol.

Společnosti skupiny KGI disponují významným podílem a patří mezi deset největších akcionářů společnosti Hrvatski Telekom.

Diebold Nixdorf

Společnost: Diebold Nixdorf Inc
Status: Probíhající
Vstup: 2. polovina 2018
Burza: DBD:NYQ
Objem: stovky milionů korun
Výnos: 100 %

Popis:

Krupa Global Investments dvojnásobně zhodnotila svoji investici v americké společnosti Diebold Nixdorf, která vyrábí bankomaty po celém světě.

KGI vyhodnotila investiční potenciál finančně retailové společnosti Diebold Nixdorf a v průběhu 2. poloviny loňského roku nakoupila významný akciový podíl v hodnotě stovek milionů korun. KGI se tak stala jedním z největších institucionálních akcionářů této společnosti, kdy svůj podíl drží prostřednictvím akcií a CFD.

Na základě aktivistické iniciativy KGI došlo k výměně managementu a zefektivnění řízení společnosti Diebold Nixdorf. Po realizaci efektivních kroků a změn, ke kterým KGI vyzývala management, a následnému naplnění očekávaného pozitivního vývoje hodnota akcií této společnosti vystoupala o více než 80 %. Aktuální hodnota akcie Diebold Nixdorf činí 8.5 USD a investice KGI se zhodnotila téměř dvojnásobně.

Facebook

Společnost: FACEBOOK
Status: Dokončené
Vstup: 7/2018
Výstup: 8/2018
Burza: FB:NSQ, USA
Objem: 60 mil. USD
Výnos: 100 % p.a.

Popis:

Krupa Global Investments nakoupila významnou pozici ve společnosti Facebook po prudkém pádu akcií v době, kdy 2Q 2018 výsledky naznačily zpomalení růstu počtu uživatelů a snižování marže do budoucna spojené především s náklady na GDPR a dalšími kroky, které mají ochránit data uživatelů na největší sociální síti. V posledním kvartálu byl Facebook terčem skandálu okolo agentury Cambridge Analytica, která využívala data uživatelů z Facebooku pro politické účely, což mělo taktéž jistý vliv na horší kvartální výsledky společnosti. Avšak KGI tento pokles vyhodnotila jako příležitost pro rychlé zhodnocení v průběhu pár týdnů.  Cena akcií Facebooku po propadu rychle otočila trend, jelikož sociální síť má ještě velkou perspektivu především v lepší monetizaci jejich uživatelů v regionu Asia Pacific, kdy 2/3 tržeb tvoří 1/3 uživatelů EU, USA a Kanady.

AmTrust Financial Services

Společnost: AmTrust Financial Services
Status: Probíhající
Vstup: 1. čtvrtletí 2017
Burza: AFSI:NSQ
Objem: 50 milionu EUR
Výnos: Desítky procent

Popis:

 

Krupa Global Investments úspěšně zhodnotila svoji investici do americké pojišťovny AmTrust Financial v řádu desítek procent. Při prodeji akcií v privatizaci společnosti AmTrust získala KGI částku 70 milionů dolarů.

K této investici jsme přizvali i legendu světového aktivistického investovaní, Carla Icahna. Pan Icahn se k naší aktivitě připojil a společně jsme dosáhli postupného zvýšení hodnoty akcie AmTrust.

Přesto však nepovažujeme cenu odkupu při privatizaci za férovou a podali jsme k soudu v USA žalobu na náhradu škody. Po společnosti AmTrust požadujeme částku v hodnotě vyšších desítek milionů dolarů. Na 121 stranách žaloby přesně popisujeme propojenost osob a jejich kroky vedoucí
k účelovému snížení hodnoty společnosti AmTrust. Věříme, že budeme u soudu v USA úspěšní stejně jako s naším podnětem směřovaným k Evropské komisi. Ta již potvrdila, že se tímto případem zabývá a prošetří jej.

Borussia Dortmund

Společnost: Borussia Dortmund
Status: Dokončené
Vstup: 1. čtvrtletí 2018
Výstup: 11/2018
Burza: BVBX:GER
Objem: 9 milionu EUR
Výnos: 30 % p.a.

Popis:

Krupa Global Investments ukončila investici do akcií Borussia Dortmund v listopadu 2018. Realizovali jsme zhodnocení naší investice o více než 30 % díky skvělým výsledkům v Bundeslize, když BVB zaujala první místo na začátku sezóny a zajistila si tím pozici a přímou účast v Lize mistrů. Ponechali jsme si určitou akciovou pozici, protože věříme v prosperitu a dlouhodobý úspěch Borussia Dortmund a také věříme, že se nám podaří nastavit určitou formu spolupráce s mládeží úspěšného fotbalového projektu Ondrášovka Cup, který naše skupina již řadu let organizuje v České republice. Pevně věříme, že BVB v příštích letech předčí své úspěchy díky skvělé akademii pro mladé hráče a nedávnému přestupu Matse Hummelse z Bayern Mnichov.

Teva Pharmaceuticals

Společnost: Teva Pharmaceuticals
Status: Dokončené
Vstup: 10/2017
Výstup: 12/2017
Burza: TEVA:NYQ
Objem: 10 milionu USD
Výnos: 60% p.a.

Popis:

Krupa Global investments ke konci roku 2017 se ziskem vyprodala akcie společnosti Teva Pharmaceutical Industries Limited. Pozici ve výši cca 10 mil. USD jsme drželi přibližně měsíc a půl.

Akcie Tevy se začátkem listopadu 2017 propadly na dlouhodobá minima z obavy, jak se společnost silně zadlužená akvizicí Actavisu vypořádá s tlakem na marže a propadnutím patentu na klíčový produkt Copaxone. Nově jmenovaný CEO Schultz představil v polovině prosince restrukturalizační plán, což mělo pozitivní vliv na akcie společnosti. Podle tohoto plánu však Tevu čeká snižování nákladů včetně propuštění 14 000 zaměstnanců (1/4 všech zaměstnanců společnosti) a umoření části z vysokého zadlužení, což je složitý proces se spoustou rizik, která mohou ještě negativně ovlivňovat cenu akcie. Z tohoto důvodu jsme pozici opustili, ale Tevu dále sledujeme a v případě poklesu ceny jsme připraveni do pozice opět nastoupit.

European Metals Holdings

Společnost: European Metals Holdings
Status: Probíhající
Vstup: 10/2017
Burza: EMH: LSE
Objem: 2 miliony EUR

Popis:

Krupa Global Investments je jedním z největších českých akcionářů společnosti EMH, jejíž česká dceřiná společnost Geomet provádí průzkum těžby lithia pod Cínovcem a v následujících letech zde plánuje uskutečnit jeho těžbu a zpracování. Na projektu se od počátku našeho vstupu aktivně podílíme.

Projekt významným způsobem podpoří výzkum a vývoj nejen v regionu, ale v celé ČR, a zároveň dojde k podpoře vzdělanosti a ke zvýšení zaměstnanosti příslušné kvalifikované pracovní síly.

V minulých týdnech jsme zaslali představenstvu European Metals Holdings otevřený dopis kvůli neuspokojivému vedení projektu Lithium Cínovec a požadujeme svolání valné hromady společnosti.

Jakožto jeden z největších akcionářů společnosti European Metals Holdings jsme znepokojeni nad vývojem projektu těžby lithia na Cínovci v průběhu posledních měsíců. Jakožto aktivistický investor jsme nespokojeni se způsobem vedení společnosti EMH a s přístupem jejích představitelů k českým státním orgánům a nedostatečnou komunikací směrem k akcionářům.

Hilton Hotels & Resorts

Společnost: Hilton Hotels & Resorts
Status: Dokončené
Výstup: 6/2017
Burza: HLT:NYQ
Objem: 10 millionu USD
Výnos: 60% p.a.

Popis:

Akcie společnosti Hilton jsme nakoupili po tzv. reverse stock splite, kde firma chtěla odemknout potenciál různých segmentů byznysu. Jelikož jsou všechny odvětví společnosti Hilton zdravé, je to logický krok, ktery vytvořil několik firem a tím zvýšil hodnotu firmy Hilton jakožto celku. Vznikly tři nové entity: Park Hotels & Resorts, Hilton Grand Vacations a Hilton Worlwide Holdings, kde vznikla investiční příležitost při poklesu ceny akcií, kterou jsme využili.

Vienna Insurance Group

Společnost: Vienna Insurance Group
Status: Dokončené
Vstup: 1. čtvrtletí 2016
Výstup: 4. čtvrtletí 2017
Burza: VIE:VIG
Objem: 25 mil. EUR
Výnos: 20 % p.a.

Popis:

Investice do stabilní rakouské pojišťovací skupiny působící v dynamicky se rozvíjejícím CEE regionu. Akcie společnosti byly na přelomu let 2015 a 2016 pod prodejním tlakem, protože VIG především vlivem jednorázových operací (odpis IT a goodwillu) nenaplnil očekávání na úrovni čistého zisku. Negativní vliv na společnost mělo i prostředí nízkých úrokových sazeb. Z našeho pohledu byl výrazný pokles akcií přehnanou reakcí na snížení zisku a dividendy. Společnost měla velmi silnou bilanci, byla valuačně podhodnocená a vykazovala poměrně dynamický růst na nových trzích v rámci CEE regionu, proto bylo pouze otázkou času, kdy zisk společnosti začne opět růst a zlepší se negativní sentiment ve vnímání tohoto titulu, což se v druhé polovině 2017 potvrdilo.

Unipetrol

Společnost: Unipetrol
Status: Dokončené
Vstup: 1. čtvrtletí 2016
Výstup: 4. čtvrtletí 2017
Burza: UNIPE:PRA
Objem: 8 mil. EUR
Výnos: 80 % p.a.

Popis:

Krupa Global Investments vstoupila do rafinerské společnosti Unipetrol v době, kdy trh ještě nedokázal správně ocenit její pozitivní vývoj. Akcie byly stlačeny na extrémně nízkou úroveň díky nečitelné strategii majoritního akcionáře a také vlivem havárie v areálu Záluží. Unipetrol však těžil z vysokých rafinérských a petrochemických marží a také z velmi dobré pojistky, která kryla opravu poškozené technologie i ušlý zisk. Společnost proto vykazovala rekordní zisky a navíc měla velmi silnou bilanci bez dluhu a s přebytečnou hotovostí. Opětovné zprovoznění poškozené etylenové jednotky a schválení dividendy přispělo k růstu kurzu akcií, který byl navíc korunován dobrovolnou nabídkou převzetí, kterou učinil majoritní akcionář.

O2 Česká republika

Společnost: O2 Czech Republic
Status: Dokončené
Vstup: 2. čtvrtletí 2015
Výstup: výstup: 3. čtvrtletí 2015
Burza: TELEC:PRA
Objem: 12 milionu EUR
Výnos: 70% p.a.

Popis:

Krupa Global Investments s odvážnou strategií využila příležitosti a skupovala akcie O2 v době, kdy nejistota způsobená nejasnými záměry majoritního akcionáře na rozdělení společnosti srazila hodnotu akcií O2 na historické dno. Úspěšné rozdělení společnosti spolu s návratem akcií do mezinárodního indexu MSCI se projevilo opětovným růstem ceny akcií, což nám umožnilo úspěšně exitovat z projektu

Tiskové zprávy

7. 4. 2020 Stáhnout PDF

Americký soud dal zelenou žalobě, kterou podala KGI kvůli manipulaci při privatizaci pojišťovny AmTrust

Žaloba, kterou podala společnost Krupa Global Investments společně s Arca Capital k americkému soudu kvůli privatizaci americké pojišťovny AmTrust, dostala zelenou. Soud nyní potvrdil, že majoritní vlastníci společnosti AmTrust manipulovali s procesem privatizace a způsobem oceňování hodnoty společnosti. KGI a…

7. 1. 2020 Stáhnout PDF

KGI oznamuje svou pozici v Manchester United

Skupina Krupa Global Investments (KGI) v průběhu posledních měsíců vybudovala svoji akciovou pozici ve fotbalovém klubu Manchester United a v současné době drží přibližně 60 000 ks akcií. Manchester United tuto sezónu vybojoval v Premier League 7. místo, a proto…

3. 1. 2020

KGI úspěšně zhodnotila investice do ropných společností

Naše investiční sázka na americké ropné společnosti se potvrdila. Krupa Global Investments během posledních měsíců loňského roku budovala akciovou pozici ve společnostech Occidental Petroleum a Marathon Oil Corporation. Během uplynulého týdne hodnota těchto firem narostla o více než 10 %…

20. 11. 2019 Stáhnout PDF

KGI vítá dohodu EMH s ČEZ o strategickém partnerství v projektu Cínovec

Skupina Krupa Global Investments (KGI), jeden z největších českých akcionářů společnosti European Metals Holdings (EMH), reaguje na dnešní oznámení, že společnost European Metals Holdings (EMH) Limited se podmínečně dohodla s českou energetickou firmou ČEZ Group (ČEZ) na strategickém partnerství a výrazné…

10. 10. 2019 Stáhnout PDF

KGI podporuje vyjádření CEO společnosti GAM týkající se fúze

Krupa Global Investments (“KGI”) je jedním z největších akcionářů společnosti GAM Holding AG. V současné době drží téměř 3% podíl prostřednictvím akcií, opcí a CFD.   KGI podporuje vyjádření generálního ředitele Sandersona, že GAM v tuto chvíli o fúzi s…

8. 10. 2019 Stáhnout PDF

KGI opět potvrdila své know-how ve farmaceutickém odvětví

Krupa Global Investments opět potvrdila své know-how ve farmaceutickém odvětví. Úspěšně zhodnotila svoji investici do akcií společnosti Akcea Therapeutics. Krupa Global Investments investovala na přelomu září a října do akcií farmaceutické firmy Akcea Therapeutics. Využili jsme poklesu hodnoty akcií o…

4. 10. 2019 Stáhnout PDF

KGI oznamuje pozici ve společnosti ANGI Homeservices

Společnost Krupa Global Investments nakoupila v uplynulých dnech akciový podíl ve firmě ANGI Homeservices, která je globálním lídrem v oblasti digitálních služeb pro domácnosti. ANGI provozuje online portály v rámci USA i EU, prostřednictvím kterých vytváří digitální trh služeb pro domácnosti…

26. 9. 2019 Stáhnout PDF

KGI dvojnásobně zhodnotila investici do Mallinckrodt

Společnost Krupa Global Investments využila propadu hodnoty akcií farmaceutické společnosti Mallinckrodt poté, co společnost oznámila, že si najala poradce pro restrukturalizaci či případný bankrot společnosti. Mallinckrodt totiž čelí rostoucím soudním sporům, které jsou spojeny s americkou opioidovou krizí, kdy například…

10. 9. 2019 Stáhnout PDF

KGI oznamuje svoji pozici ve společnosti Groupon

Společnost Krupa Global Investments (KGI) oznamuje svoji akciovou pozici ve společnosti Groupon směřující činnost do oblasti elektronického obchodu formou slevových akcí a kupónů na internetu. KGI v současné době vlastní zhruba 1 milion akcií společnosti Groupon, tuto pozici budovala v…

19. 8. 2019 Stáhnout PDF

KGI navýšila pozici v GAM a informuje o setkání s managementem

Společnost Krupa Global Investments je jedním z největších akcionářů společnosti GAM Holding AG. Navýšili jsme náš podíl v GAM a aktuálně držíme téměř 3% podíl v akciích, opcích a CFD. Začátkem srpna 2019 se uskutečnilo ve švýcarském Curychu velmi konstruktivní setkání…