7. 4. 2020

Americký soud dal zelenou žalobě, kterou podala KGI kvůli manipulaci při privatizaci pojišťovny AmTrust

Žaloba, kterou podala společnost Krupa Global Investments společně s Arca Capital k americkému soudu kvůli privatizaci americké pojišťovny AmTrust, dostala zelenou. Soud nyní potvrdil, že majoritní vlastníci společnosti AmTrust manipulovali s procesem privatizace a způsobem oceňování hodnoty společnosti. KGI a Arca si v žalobě nárokují dohromady částku ve výši 15-30 mil. USD.

Společnost Krupa Global Investments (KGI) již v loňském roce informovala o dokončené investici do akcií americké pojišťovny AmTrust Financial Services, Inc, kterou KGI úspěšně zhodnotila v desítkách procent. KGI držela významný akciový podíl ve výši 2,4 % a z pozice jednoho z největších minoritních akcionářů společnosti dlouhodobě uplatňovala svůj aktivistický přístup a bojovala za férovou hodnotu odkupu při její privatizaci. Společnost AmTrust byla stažena z burzy za cenu 14.75 USD za akcii, KGI však považuje za férovou hodnotu odkupu cenu v rozpětí 20-22 USD za akcii.

KGI proto podala dne 26. února 2019 k soudu v USA žalobu na náhradu škody, tzv. breach of fiduciary duty, a požaduje po majoritních vlastnících společnosti AmTrust dorovnání kupní ceny při privatizaci odpovídající reálné hodnotě společnosti. KGI v této věci koordinuje svůj postup s dalšími minoritními akcionáři společnosti AmTrust, jejichž připojení k této žalobě iniciovala. Dohromady mohla být minoritním akcionářům způsobena škoda v řádu vyšších desítek milionů dolarů. Škoda v této výši byla způsobena tím, že firma byla stažena z burzy za nízkou cenu v porovnání s konkurencí, jelikož book value společnosti AmTrust byla podstatně nižší než v případě konkurence. Žaloba je podána na společnosti a osoby, které společnost AmTrust privatizovaly. Jde o její majoritní vlastníky, a to společnosti Stone Point Capital, rodinu Zyskind/Karfunkel a Evergreen Parent (mateřskou společnost společnosti AmTrust).

Soudce Andre G. Bouchard dal v minulých týdnech zelenou žalobě směřující proti třem členům rodiny Karfunkel/Zyskinds a proti třem členům zvláštního výboru společnosti AmTrust, který výše uvedenou transakci schvaloval a měl být nezávislým orgánem v celém procesu. Barry Zyskind, George Karfunkel a Lea Karfunkel jsou obviněni z toho, že manipulovali s procesem privatizace společnosti, včetně finančních projekcí a způsobu oceňování, který zvláštní výbor využíval k vyhodnocení nabídky privatizace. Tři členové z celkem čtyřčlenného zvláštního výboru jsou pak obviněni z toho, že se nechovali nezávisle a že naopak měli osobní zájem v tom, aby byla nabídka privatizace schválena. Soud nyní posunul proces do tzv. discovery fáze, kde dojde k prokazování manipulace a postupu členů komise, která schvalovala privatizaci společnosti.

„Aktuální posun v soudním řízení prokazuje, že naše argumentace je správná a náš postup oprávněný. Věřím ve spravedlivé dokončení soudního procesu a jsem přesvědčen, že se podaří díky naší aktivitě dosáhnout férového narovnání, a to nejen pro nás, ale i pro ostatní minoritní akcionáře. V případě, kdy se podaří prokázat, že postup majoritních vlastníků při privatizaci společnosti AmTrust byl účelový a menšinovým akcionářům byla způsobena námi definovaná škoda, KGI kromě původního zhodnocení své investice může získat společně s Arca Capital částku ve výši 15-30 mil. USD,“ komentuje vývoj Pavol Krúpa, majitel KGI.