7. 1. 2020

KGI oznamuje svou pozici v Manchester United

Skupina Krupa Global Investments (KGI) v průběhu posledních měsíců vybudovala svoji akciovou pozici ve fotbalovém klubu Manchester United a v současné době drží přibližně 60 000 ks akcií.

Manchester United tuto sezónu vybojoval v Premier League 7. místo, a proto si nezahraje Ligu mistrů ani Evropskou ligu UEFA. Účast v těchto soutěžích obvykle přináší takovým klubům, jako je Manchester United, další významné příjmy. Nicméně poslední výsledky za 1. čtvrtletí fiskálního roku 2020 ukazují, že komerční výnosy a tržby ze zápasů stále rychlým tempem rostou, a to navzdory slabému výkonu v Premier League. Skupina KGI věří, že Manchester United je jednou z nejsilnějších franšízových značek ve světovém sportu, a to nejen ve fotbale. Je nemožné sehnat vstupenky na domácí zápasy, a to i přes skutečnost, že Manchester nyní nepodává dobrý výkon. Podle našeho názoru byly akcie Manchester United hluboce podhodnoceny, a to na úrovni kolem 16-17 USD za akcii, v porovnání s jinými fotbalovými kluby v Evropě s podobnou základnou fanoušků, kulturou a povědomím o značce.

Před několika měsíci prodal největší rival Manchester City 10% podíl americké investiční skupině Silver Lake Partners za 500 milionů dolarů, což posiluje sentiment investorů vůči fotbalovým týmům Premier League. KGI věří, že je jen otázkou času, kdy Manchester United svůj výkon zlepší a bude opět soutěžit o tituly.

KGI také dříve držela akcie fotbalového klubu Borussia Dortmund (BVB), jednoho z nejlepších týmů německé Bundesligy. Tato investice byla mimo jiné strategicky zaměřena na synergie v oblasti mládežnického fotbalu, a to vzhledem k úspěšnému projektu Ondrášovka Cup, kde proti sobě soupeří mladé talenty z celé České republiky. KGI svoji pozici v BVB opustila poté, co akcie BVB dosáhly po velmi úspěšném začátku sezóny 2018/2019 v Bundeslize historického maxima. KGI tehdy zhodnotila svoji investici o více než 30 %.