20. 11. 2019

KGI vítá dohodu EMH s ČEZ o strategickém partnerství v projektu Cínovec

Skupina Krupa Global Investments (KGI), jeden z největších českých akcionářů společnosti European Metals Holdings (EMH), reaguje na dnešní oznámení, že společnost European Metals Holdings (EMH) Limited se podmínečně dohodla s českou energetickou firmou ČEZ Group (ČEZ) na strategickém partnerství a výrazné investici do projektu těžby lithia na Cínovci. KGI zároveň informuje, že má zájem o navýšení své majetkové pozice v EMH.

„Vítáme posun v jednání o dohodě skupiny EMH se společností ČEZ na strategickém partnerství v projektu těžby lithia na Cínovci a nadále podporujeme rychlý postup na zahájení realizace projektu. Aktivitu společnosti ČEZ vnímáme jakožto očekávaný nezbytný vstup strategického investora, který jsme i my naší činností iniciovali. EMH jednoznačně ukázala, že má zájem se na realizaci projektu podílet s českým státem, čímž došlo k vyřešení určitého konsensu v požadavcích českého státu vzhledem ke kontrole nad celým procesem těžby a následného zpracování lithia na českém území. Je důležité, aby prostředky získané těžbou lithia na Cínovci zůstaly i v rozpočtu České republiky“, komentuje aktuální vývoj majitel skupiny KGI, Pavol Krúpa. Skupina KGI z pozice aktivního minoritního akcionáře společnosti EMH považuje tento vývoj za pozitivní impuls pro těžbu a následné zpracování lithia na Cínovci. Jsme rádi, že došlo k dalšímu kroku směřujícímu k získání významné pozice pro těžbu této strategické suroviny v regionu Evropy.

KGI má zájem o navýšení své majetkové pozice v EMH v případě, že ČEZ finálně do projektu vstoupí, s cílem podílet se na podpoře realizace projektu. Angažovanost firmy ČEZ je jednoznačným signálem i pro ostatní české investory a zahraniční venture fondy, což umožní EMH získat další kapitál pro realizaci projektu,“ doplňuje Pavol Krúpa.

Skupina KGI se dlouhodobě aktivně angažuje a činí kroky za účelem rozvoje a reálného uskutečnění projektu těžby a zpracování lithia na Cínovci. Aktivně jsme také iniciovali, aby byl subjekt provádějící těžbu lithia na Cínovci schopen efektivní komunikace se zástupci českého státu k dosažení úspěšného rozvoje a rychlého postupu na tomto projektu. Záměrem skupiny KGI je i nadále podpořit těžbu ve významných nalezištích lithia v České republice, jelikož okolní svět se v oboru lithia aktuálně velmi rychlým tempem posouvá kupředu. Proto je nezbytné, aby bylo jednání skupiny EMH se společností ČEZ dokončeno v co nejkratším čase, aby mohl být zahájen těžařský proces a ČR byla schopná držet krok s transformací automobilového průmyslu v rámci EU.