20. 6. 2019

KGI adresovala otevřený dopis představenstvu společnosti GAM

Skupina Krupa Global Investments, významný akcionář švýcarského správce majetku GAM Holding disponující 1% podílem, adresovala představenstvu společnosti GAM otevřený dopis a požaduje definování další strategie a převzetí odpovědnosti za nestandardní kroky, které způsobily výrazné snížení hodnoty společnosti.

Akcie společnosti GAM zaznamenaly od loňského roku výrazný propad své hodnoty kvůli hrubým porušením předpisů portfoliomanažera Tima Haywooda. Fond manažer totiž investoval do nelikvidních cenných papírů. Na základě těchto událostí začali investoři vybírat peníze z fondů skupiny GAM v celkové hodnotě až 30 miliard švýcarských franků. 

Vzhledem k těmto událostem ve společnosti GAM, které významně negativně ovlivnily hodnotu společnosti, má KGI oprávněné obavy ohledně současné situace ve společnosti GAM a jejího dalšího vývoje. Požadujeme, aby společnost GAM jasně definovala další strategii, zlikvidovala nevýhodné investice a zabránila dalšímu odlivu kapitálu ze společnosti. Požadujeme, aby Tim Haywood převzal odpovědnost za svoje kroky.

Krupa Global Investments vybudovala svoji pozici v GAM na přelomu 1. a 2. čtvrtletí 2019. Cílem KGI v tomto projektu je být aktivistickým investorem a dosáhnout naší aktivitou zvýšení hodnoty společnosti. Oslovujeme ostatní akcionáře společnosti GAM a naším záměrem je sdílet s nimi naši strategii a iniciovat společný postup. Jedním z dalších významných akcionářů GAM je i George Soros, kterému máme taktéž záměr prezentovat naši strategii, a to nejen v rámci společnosti GAM, ale i jiné projekty týkající se investic KGI v Evropě a České republice, jelikož strategie KGI a pana Sorose se v mnoha přístupech shoduje.

Společnost GAM má pod správou více než 130mld. CHF, což odpovídá 3 bilionům CZK. Investice do GAM je pro KGI přístupem ke kapitálu na švýcarském trhu a ke švýcarským investorům.